A Majolikatelep analfabéta írókása – avagy Nagy Mária lenyűgöző kerámiái

 

Mindenekelőtt szeretném még egyszer megköszönni a promenad24.hu csapatának és külön Ács Helgának, hogy foglalkozott a gyűjteményünkkel és egy interjú formájában felhívta arra az érdeklődők figyelmét. A cikk itt olvasható: https://promenad24.hu/2022/09/02/rabul-ejtette-a-vasarhelyi-keramia-szepsege-kozel-ezer-darabot-gyujtott-ossze-a-helyi-gyokerekkel-rendelkezo-debreceni-kutatoorvos/

A hét műtárgyai -elsősorban a cikk miatt – ismét visszakanyarodnak a vásárhelyi kerámiaművészethez, annak is egy fontos, izgalmas, még a gyűjtők körében is kevéssé ismert alakjához, Nagy Mária írókáshoz (a kerámiák díszítői voltak). Születésének és halálának éve pontosan nem ismert, egy fotóból annyit lehet tudni, hogy az 1940-es években, mint idős asszony még alkotott a gyárban. Az, hogy a neve fennmaradt Nagy Vera hódmezővásárhelyi néprajzkutatónak, főmuzeológusnak köszönhető, aki fáradhatatlan munkával fejtette vissza a hozzá kötődő edényeket.

Nagy Mária külön intézmény lehetett a Majolikatelepen, hiszen a vezetőség még az is engedélyezte, hogy az általa díszített tárgyakat saját jelzéssel láthassa el. Ez volt az NM monogram és mellette egy háromszög alakú embléma. Neve már az üzem megnyitásakor szerepelt a dolgozói névsorban és Endre Béla is számos feljegyzésben emlékezett meg róla. Egy magángyűjteményben ismert egy váza, amin Nagy Mária jelzése Endre Béla masszába nyomott jegyével együtt szerepel. Ebből arra következtethetünk, hogy az egyébként analfabéta írókás asszony a kor neves festőművészével együtt dolgozhatott így megalkotva a gyárra jellemző népi szecessziós motívumokat.

Véleményem szerint Nagy Mária nevét együtt lehet említeni a gyárban alkotó legnagyobb művészekkel, hiszen jópár általa jelzett és itt bemutatott darab is remekbe szabott. Ugyanakkor nem egy olyan darab is kikerült a keze alól, ami kifejezetten egyszerű, gyengébb festést kapott. Ezeket a ritkaságuk ellenére is könnyű szívvel hagyom a kereskedő asztalán. A gyűjteményből most bemutatásra kerülő darabok mindegyike az első csoportba sorolható és a népi szecessziós kerámiaművészet kiemelkedő darabja. Az első képeken bemutatott vázák, illetve a tulipános tányér a legkedvesebb tárgyaink közé tartoznak. A kulacs legfőbb érdekessége, hogy fenekén az NM monogram mellett a telep mélynyomott pecsétje is látható. Remélem, hogy a bemutatott tárgyak sikerrel igazolják Nagy Mária istenadta tehetségét.

https://www.folkartnouveau.com/component/sjk2filter/?Itemid=311&isc=1&xf_2=33

Gorka Géza Badár műhelyében készült népi szecessziós tányérjai

 

Gorka Géza (1895-1971) Munkácsy- és Kossuth-díjas érdemes művész. Az egyik legnagyobb hatású magyar keramikus. Kevesen tudják, hogy pályájának elején népi szecessziós kerámiákat készített.

Tanulmányait az 1910-es években kezdte. Festőnek készült, de szülei a mezőtúri gimnáziumba íratták be. Az alföldi mezőváros merőben más környezete és édesapja korai halála már gyermekként önállósághoz szoktatta Gorkák. Hogy könnyítsen édesanyja gondjain, szabad idejében Badár Balázs mezőtúri fazekas műhelyében forgolódott. Olyan ügyesen és hamar elsajátította a mesterség alapjait, hogy a mester atyai jó barátja lett az ügyes inasdiáknak. A mesterhez fűződő kapcsolatáról Gorka később nagy szeretettel beszélt. Badár korongoló ügyességét, illetve a „kerámiagyár” tudományát és technikáját részrehajlás nélkül látó ifjú Gorka előtt fölsejlett a feladat, hogy megteremtse azt a művészi magyar kerámiát, amely ötvözni tudja a gyárit a népivel megmutatva mindkettőnek a maga kiválóságát.

Tanulmányai végeztével Badártól átmeneti búcsút vett és a Képzőművészeti Akadémiára iratkozott be festőszakra. Miután a festészet alapjait is megtanulta Gorka végképp a kerámiát választotta, és azt is eldöntötte, hogy ő bizony az agyagművességben sem festő-, sem szobrászművész, sem öncélú díszítőműves nem lesz, hanem kizárólag a kerámia önálló, eredeti rendeltetésének ad művészi becsületet. A Tanácsköztársaság idején önként jelentkezett honvédő vöröskatonának, majd annak bukása után kénytelen volt külföldre távozni. Először Ausztriába, majd Németországba ment. Miután végiglátogatott jó néhány külföldi gyárat is, elfogta a honvágy és hazatért.

Nem Budapestet választotta új otthonául, hanem ismét Mezőtúrra került a Badár családhoz. Az volt a szándéka, hogy — miután Zsolnayék pécsi és budapesti (kőbányai) gyára meg Herend a háborús körülmények közt piacait elvesztve pangásnak indult — Mezőtúron majd megszervezi a művészi magyar kerámia központját és első gyártelepét. De a sors módosította tervét. A Nógrád megyei Romhány határában 1922-ben fölfedeztek egy kaolinlelőhelyet, amit egy magántársaság megvásárolt azzal a céllal, hogy gyárat alapít. Keramos Rt. néven meg is alakult ez a vállalkozás. A fő érdekeltek Mezőtúrra mentek mestereket és szakmunkásokat toborozni, egyszersmind felkérni Gorka Gézát, építtesse föl a Keramos Rt. gyári kemencéjét, és vállalja el a technikai és a művészi irányítást. Gorka vállalta a feladatot. A Keramos ötletes, közhasznúan szép termékei a hazai kiállításokon és kereskedelemben, sőt külföldön is kitűntek. A Keramos Rt. — Gorka mesteri közreműködésével — meg is állt volna a saját lábán, de az egyik erőszakos főrészvényes egy ingatag magánbankhoz fűzte mentőövül a vállalkozást. A Keramos jó hírneve sem tudta megmenteni a csődtől a bankot, ellenben a bank bukásával a Keramos is megbukott. Ami felszereléséből megmaradt, azt Gorka átmentette, és Nógrádverőcén – ahol közben megnősült - megépítette saját műhelyét. Innen már közismert a pályája, ami a világhírnévig vezetett.

A hét műtárgyai azért is különlegesek, mert nekem a most bemutatásra kerülő tányérok a nap műtárgyai is egyben. Szombat reggel jutottam hozzájuk az Ecseri Piacon nem kis szerencsével. Gorka Mezőtúron a Badár műhelyben készült tárgyai elképesztően ritkák, de nem ismeretlenek a műtárgypiacon. A mai napig két tányérról lehetett tudni, amik egy pazar Gorka kiállítás keretei között reprodukálásra is kerültek a Kieselbach Galériában (https://www.kieselbach.hu/alkotas/falitanyer-badar-balazs-muhelye-1924-elott-hu-44069; https://www.kieselbach.hu/alkotas/falitanyer-badar-balazs-muhelye-1924-elott). Egy Badár, illetve népi szecessziós kerámiát gyűjtőt az ilyen tárgyak azonnal rabul ejtenek. A kiállításon reprodukált tányérok igazolják, hogy Gorka egy korszakos, született zseni volt. Az, ami sokaknak egy élet alatt nem sikerül, neki zsigerből jött. Vitathatatlan Badár hatása a fenti tányérokon, de mégis sokkal többet mutatnak a mezőtúri népi szecessziós motívumoknál. A könnyű kézzel megkomponált elegáns díszítés a népi szecessziós művészet egy modern kiteljesedése. Álmodni sem mertem arról, hogy valaha hozzá tudok jutni akár egy „mezőtúri Gorkához”, nemhogy egy párhoz… Ráadásul olyanokhoz, amelyek a nekem oly kedves madár motívumot is magukon viselik. Izgalmas, hogy az összes tányér frontján „GÓRKA” szignót visel és fenékjegyként ifj. Badár Balázs mélynyomott pecsétjét találhatjuk. Feltételezem, hogy ezek a tárgyak akkor készülhettek, amikor Gorka Németországból másodjára hazatért Mezőtúrra és a Badár család körül telepedett le. Talán ifj. Badárral együtt alkotott ebben az időszakban? Ezt megerősítő irodalmat sajnos nem találtam.

A népi szecesszió, mint stílusjegy megmaradt Gorka művészetében Nógrádverőcén is. A Keramos Rt. korai darabjai felismerhetően magukon hordozzák a Badár műhely szín, forma és motívumvilágát, de egyfajta modern formában, már-már art decoba alakulva. Ezt a korszakot szintén egy a Kieselbach Galériában kiállított korai edénnyel (https://www.kieselbach.hu/alkotas/vaza-art-decos-festessel-keramos-1924-1927) és a saját gyűjteményemből bemutatott kis pillangós vázával illusztrálom. Utóbbi fenékjegye izgalmas: „Górka” karcolt szignója mellett a Keramos Rt. korai pecsétje, Endrődi Sándor festő szignója és 1924. évszám is szerepel.

Remélem, sikerült Gorka Géza jól ismert életútját és tárgyi világát új elemekkel színesítenem, és sokak tetszését elnyerik a mester ritkán látható népi szecessziós kerámiái.

https://www.folkartnouveau.com/gyujtemeny/egyeb-muhelyek/item/517-2020-595-1

Művészek a Majolikatelepen – Endre Béla

 

A Majolikatelepen dolgozó művészeket bemutató sorozatot Endre Béla festőművésszel zárom.

Endre Béla (1870-1928) Tornyaihoz hasonlóan az alföldi iskola egyik jeles képviselője volt, aki 1910-től minden nyáron Mártélyon alkotott. A Majolikatelep ötletadója, művészeti vezetőként haláláig a gyár meghatározó egyénisége volt. Fontos kiemelni: nemcsak az alapítás időszakában volt tevékeny, de az első világháború idején, a legnehezebb időkben is mindent megtett a termelőképesség és az szakmai minőség megőrzéséért. A gyár életében mint művész is rendkívüli aktivitással vett részt. Több száz kerámia tervrajza tükrözi tervezői tevékenységét. Mottóját a következő idézete adja vissza a legjobban: „Ne akarjunk Zsolnaykat alkotni. Ne úgy nézzék ezeket a cserepeket, mint valami finom majolikát, hanem mint holmi lelkes játékot, szerelmeskedést a primitív anyaggal…”. Azt remélem, hogy az alább bemutatott Endre Béla kerámiák méltó illusztrációi lesznek az előző gondolatnak.

Nagyon sok olyan egysége van a népi szecessziós kerámiagyűjteménynek, amire büszke vagyok. Pásztor János Menyasszonyai, Badár koronás és Bozsik hattyúnyakú vázái és sorolhatnám még hosszan. De mégis, a szívemnek talán a legkedvesebb az a 11 kerámia, amit Endre Béla tervezett. Különösen az elsőnek bemutatott kis váza, ami 1912-es évszámával a legkorábbi Majolikatelepen készült kerámia. Itt még a logó sem tűnik fel, csak EB HMV betűszavak. A neves gyűjtő, Horvay Tibor ajándékaként került hozzám, hálás köszönetem érte. Korban ezt követi a nemrég Kollányi Gyulától megvásárolt pávaszemes díszítésű kisváza 1917-ből. Az 1919-es évszámmal jelzett sokszínű és lila fürtös díszítésű vázácskákat a Pozsonyi út egy neves műkereskedőjétől tudtam megvenni hosszas alkut követően. Ő a vázákat kiemelkedő kvalitású Wiener Werkstatte termékeknek gondolta és ez alapján árazta be őket. Azt gondolom, a tárgyak stílusát tekintve nem sokat tévedett, az elvárt árral annál nagyobbat. Végül mindkettőnk örömére megegyeztünk. Az évszámos darabok közül az Ecseri Piacon levadászott füles kiöntő a legfiatalabb 1921-es dátumával. Itt megjelenik vastag írókával a HMV MTM márkajel is. Az utolsó öt tárgy már a klasszikus mélynyomott négyszögpecséttel jelzett darab, amit kiegészít egy karcolt vagy írókázott nyomtatott „E” betű, utalva a tervezőre. Korban ezek fiatalabbak mint az elsőként bemutatott darabok.

Ezzel a kis írással lezárom a Majolikatelep alapítóit bemutató sorozatot. Remélem sokaknak tetszettek a bemutatott tárgyak. Jövő héttől újabb népi szecessziós cserepeket mutatok be és ahogy korábban már utaltam rá, a családunk egyéb (papírrégiség, könyv, néprajz és festmény) gyűjteményeiből is fogok izgalmas tárgyakat bemutatni.

https://www.folkartnouveau.com/component/sjk2filter/?Itemid=311&isc=1&xf_2=13

Művészek a Majolikatelepen – Tornyai János

 

A Majolikatelepen dolgozó művészeket bemutató sorozatot a héten Tornyai János festőművésszel folytatom.

Tornyai János (1869-1936) az alföldi iskola kiemelkedő mestere volt. Hódmezővásárhely ösztöndíja segítségével Budapesten elvégezte a Mintarajziskolát, majd Kallóshoz hasonlóan ő is Párizsba, a Julian Akadémiára került. A francia impresszionista festészet közvetlenül nem érintette meg, mesterének és példaképének Munkácsy Mihályt tekintette. Ezt követően tért vissza Vásárhelyre, ahol a közélet jeles képviselőjévé vált. Így került közel a Majolikatelephez, aminek egyik alapítója volt. Bár sokan mind a mai napig az ő személyével azonosítják a gyárat, fontos tisztázni, hogy Tornyai nem sokkal több mint egy évig alkotott ott. Sajátos elképzelései voltak a Telep szerepéről és az ott folyó alkotómunkáról, amit társai nem mindig fogadtak el. Ez értelemszerűen konfliktusokhoz, majd 1913. decemberében végleges szakításhoz vezettek. Tornyai még az alapításkor befizetett pénzét is visszakövetelte, amit a társai nem tudtak neki kifizetni. A helyzetet megoldásaként önhatalmúlag lefoglalta Endre Béla néhány festményét, amit társa száradni nála hagyott. Ez a történet is rávilágít arra, hogy bár az alapítók közül vitathatatlanul Tornyainak volt a legerősebb egyénisége, mégis elhanyagolhatóan keveset tett szervezőként és vezetőként a gyár fellendüléséért.

Gyűjtői szempontból különösen izgalmas Tornyai személye, hiszem a Majolikatelepen eltöltött rövid idő alatt nem sok kerámiát készített. Nekem is mindössze kettőhöz sikerült hozzájutnom az egyik aukciós oldalon. Érdekes, hogy mindkét tárgy ugyanonnan bukkant fel és visszavezetve az egykori tulajdonos Tornyai személyes ismerőse, barátja volt Hódmezővásárhelyen. Az első képen mutatott tárgy nem sokkal Tornyai távozása előtt, 1913. augusztusának elején készült. Tornyai jellegzetes karakterei ismerhetőek fel jelzésen. A második tárgy ennél érdekesebb, hiszen a szignó mellett 1916 szerepel, amikor már Tornyai nem alkotott a Telepen. Feltételezhetően ez a tárgy -talán kísérleti jelleggel- Hódmezővásárhely valamelyik másik műhelyében készülhetett. Talán konkurenciát akart teremteni? Attól félek, hogy ez már sosem fog kiderülni.

Tornyai kapcsán először szeretném megragadni az alkalmat, hogy olyan tárgyakat is bemutassak, amik nem a népi szecessziós kerámia kategóriába sorolhatóak, viszont gyűjteményünk részét képezik. A jövőben szeretnék ilyen tárgyakat, festményeket, könyveket és papírrégiségeket is bemutatni remélve, hogy sokak tetszését el fogják nyerni. Most két tájképet ajánlok az érdeklődők figyelmébe Tornyai életművéből, amin mesterien mutatja be az Alföld szépségét. A képek ereje talán abban rejlik, hogy a művész valóban ismerte a tájat és azért szenvedélyesen rajongott is.

Művészek a Majolikatelepen – Kallós Ede és Smurák József

 

A Majolikatelepen dolgozó művészeket bemutató sorozatot a héten Kallós Ede szobrászművésszel és Smurák József műépítésszel, a gyár első igazgatóival folytatom.

Kallós Ede (1886-1950) hódmezővásárhelyi születésű szobrász, aki tanulmányait az Országos Iparművészeti Iskolában kezdte meg, de állami ösztöndíjjal Párizsba került. Onnan hazaköltözve Budapesten telepedett le. Hódmezővásárhelyi művésztársai ott keresték meg a Majolikatelep ötletével, amihez azonnal csatlakozott. A Telep szövetkezetté alakulásakor ő lett a vállalat egyik igazgatója. A Majolikatelepen végzett alkotói munkája kezdetben különleges vázákat eredményezett, de később szobrászi igényű alkotásai is megjelentek a termékpalettán. Híres a nagy Krisztus-fej, amely terrakotta és mázazott formában is ismert, a Kölcsey-portréja és a Madonna domborműve, ami számos középület díszeként országszerte fellelhető.

Smurák Józsefet (1883-1943) az aradi főépítészt Rubletzky Géza ajánlotta az alapítók figyelmébe. Akkor éppen az aradi kultúrpalota szobrászati munkáin dolgozott. A Telep szövetkezetté alakulásakor ő lett a vállalat másik igazgatója Kallós Ede mellett. Kiemelkedő munkát végzett a munka irányításában és a gyár világháború utáni újjászervezésében. A többi művészhez hasonlóan a kezdeti években ő is készített vázákat és egyéb dísztárgyakat amit mélynyomott, bélyegzős SMURÁK felirattal jelzett.

Címképnek a gyűjteményből Kallós Ede egy különlegesen szép szecessziós vázáját választottam. Ez reprezentálja a legjobban, hogy a szobrászmester milyen kiváló érzékkel tudott magas színvonalú dekort is tervezni. Emellett bemutatom a fent leírt nagy Krisztusfejet, amiből a gyűjteményben két darab is van, illetve egy izgalmas, még sehol sem reprodukált Keresztelő Szent János büsztöt is. Utóbbi érdekessége, hogy egy nagyméretű mélynyomott körpecséttel van jelezve, amivel eddig csak a Medgyessyhez köthető tárgyakon találkoztam.

Smurák József korai tárgyai szinte fellelhetetlenül ritkák. A gyűjteményben mindössze két bonboniére található a mestertől. Az elsőként bemutatott, kissé laposabb tárgy festése magával ragadó.

https://www.folkartnouveau.com/component/sjk2filter/?Itemid=311&isc=1&xf_2=21

https://www.folkartnouveau.com/component/sjk2filter/?Itemid=311&isc=1&xf_2=40

 

Fogadj örökbe egy műtárgyat!

 

  • A honlapon 650 műtárgyat mutatunk be részletes adatlappal és a jelzésekre is kiterjedő gazdag képanyaggal.
  • A munkát muzeológusok és hivatásos műtárgyfotós is segítette.
  • A gyűjtemény további mintegy 250 darabja még feldolgozásra vár.

 

Örökbefogadásoddal segíthetsz abban, hogy

  • újabb műtárgyakat tudjunk online formában megmutatni hasonló részletességgel (3 000 F t / tárgy)
  • a gyűjteményről megjelenhessen egy színvonalas kiadvány (2-2,5 millió forint – 500-700 példány)
  • megvalósítsuk nagy álmunkat és létrehozzuk lakásmúzeumunkat Debrecen belvárosában (4-5 millió forint - a lakásunk látogatható múzeummá alakítása)
  • A beérkezett támogatásokat a honlapon közzétesszük. Az adományozók nevét kérésre megjelenítjük.

 

Bankszámlaszámunk: Szöőr Árpád, 11773384-26090953